Ekonomi

Kazakistan, Druzhba boru hattıyla Almanya’ya petrol sevkiyatına başlayabilir

Kazakistan, Druzhba boru sınırından Almanya’ya petrol taşıyabileceğini doğruladı.

Kazakistan Devlet Petrol ve Gaz Şirketi (KazMunayGaz) Yönetim Kurulu Başkanı Magzum Mirzagaliyev, Almanya Ekonomi ve İklim Koruma Bakanlığı Parlamento Sekreteri Michael Kellner ile video konferans yoluyla bir araya geldi.

Başkent Astana’da bulunan Alman Sol Parti Bundestag Üyesi Christian Görke’nin de hazır bulunduğu görüşmede taraflar, Kazak petrolünün Schwedt kentindeki rafineriye ihracını ele aldı.

Görüşmede Alman tarafı, Schwedt petrol rafinerisinin ülkenin doğusundaki Brandenburg eyaletinin ekonomisinin “kalbi” olduğunu ve söz konusu rafineriye Druzhba boru hattı üzerinden istikrarlı bir şekilde hammadde tedarik edilmesini dilediklerini ifade etti. Kazakistan.

Mirzagaliyev, Kazak petrolünün Druzhba boru hattı üzerinden Almanya’ya nakledilme olasılığını da doğruladı, ancak sözleşme ve teknik sorunların çözülmesi gerektiğini kaydetti.

Kazakistan petrolünün Romanya’daki rafinerilerin ihtiyacını karşıladığını ifade eden Mirzagaliyev, “Kazakistan Cumhurbaşkanı’nın (Kasim Cömert Tokayev) talimatıyla KazMunayGaz, 2023 Ocak ayı gibi erken bir tarihte petrolü Almanya’ya deneme partisi olarak gönderme kararı aldı. .” söz konusu. ???????

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu